حمل ،نقل ، جابه جای و انبارش لوله ها و اتصالات پلی اتیلن

جا به جا ی و انبارش لوله

انبارش صحیح لوله پلی اتیلن

 

بازرسی اقلام ورودی در محل اجرای پروژه

مهمترین مرحله قبل از نصب سیستم لوله کشی ،بازرسی محصولات ورودی است .لوله ها می بایست توسط خریدار یا نماینده آن در زمان تحویل بازرسی گردند .با مقایسه اجناس ورودی با اقلام درخواست شده ،شرایط مناسب آتها هنگام تحویل و اماده بودن قطعات جهت اجرا و نصب ،می توان هزینه های پروژه را به طور چشمگیری کاهش داد .

 

ظاهر لوله از لحاظ تاب برداشتن ،شیارهای عمیق یا قرشدگی بازرسی چشمی گردد.خراش های کوچک (سطحی)یا سایش ،باعث عدم استفاده از لوله و اتصالات نمی شود .لوله  با آسیب یا خراش بیش از ۱۰ درصد ضخامت لوله و حداکثر عمق یک میلی متر نباید استفاده شوند .قسمت آسیب دیده از طول لوله ممکن است جدا شود و مابقی آن استفاده شود .

شرکت حمل و نقل و کارخانه تولیده کننده بایستی فورا از هرگونه آسیب و یا مغایرت به صورت مکتوب مطلع شوند .لوله های آسیب دیده و غیر قابل  قبول می بایست در محلی مجزا و یا بازگشت به فروشنده ،جمع آوری گردد.

 

بسته بندی محصولات

 

لوله های پلی اتیلن به شکل کلاف و یا شاخه (در طول های مختلف)تولید شده و روی تریلرهای کفی به محل مورد نظر حمل می شوند .در حین تولید ،لوله باید طوری کلاف شود که تغییر شکل موضعی از قبیل کمانش و پیچش رخ ندهد. حداقل قطر داخلی کلاف باید بزرگتر و یا مساوی۲۲d باشد و در هر حال از ۶۰۰ میلیمتر کمتر نباشد .برای لوله های کلافی با اندازه اسمی ۷۵ م م و کمتر ، با SDR بزرگتر از ۲۱ و برای لوله های کلافی با اندازه های کلافی با اندازه های اسمی ۹۰ م م و ۱۱۰ م م ،SDR بزرگتر از ۱۷ مجاز نمی باشد .

تولید لوله ها با اندازه اسمی ۹۰ م م و ۱۱۰ م م به صورت کلافی با SDR 21 ،با توجه به احتمال تغییر شکل های موضعی از قبیل کمانش و پیچش و ایجاد تنش های موضعی ،باید مورد توافق کاربر و تولید کننده لوله قرارگیرد .

در صورت بارگیری لوله های شاخه ای به صورت تو در تو ،رعایت حداقل فاصله یک سایز و داشتن لبه های ابتدایی و انتهایی تریلر که از سر خوردن لوله ها در هنگام شتاب گیری و ترمز جلولگیری می نمایند ،الزامی است .خارج کردن لوله های تو در تو از داخل یکدیگر بایستی بعد از تخلیه محموله از تریلر و قرار دادم آنها روی زمین انجام شود.


نحوه بارگیری لوله پلی اتیلن

حمل ونقل و جابجایی

 

هنگامی که لوله ها بر روی سطح تریلر قرار داده می شود کف و تکیه گاه های جانبی تریلر باید کاملا صاف و فاقد نقاط و لبه های آ سیب رسان به لوله اعم از میخ و برامدگی تیز و …. باشد .در هنگام انبارش ،بارگیری و باراندازی لوله های پلی اتیلن از تماس هرگونه روغن و سوخت های هیدروکربنی (مانند گازوییل )جلوگیری به عمل اورید.

لوله ها با بزرگترین قطر باید در کف تریلر قرارگیرند . درصورتی که مسئولیت حمل با کارخانه تولیده کننده است ،کلیه ملحقات خط لوله ،اعم از لوله ،اتصالات پلی اتیلنی دست ساز ،اتصالات قالب گیری شده ،شیرالات و قطعات فلزی در کارتن یا گونی های مناسب بسته بندی گردد و به صورت صحیح و سالم به محل پروژه رسانده شود .

در هنگام انبارش ،بارگیری و باراندازی لوله هایی که دارای سوکت می باشند (مانند لوله های گاروگیت ) نحوه چیدمان باید به صورتی باشد که ناحیه سوکت دچار تغییر شکل نگردد .

 

به طور کلی لوله های ترموپلاستیک در دماهای پایین شکننده تر هستند ،بنابراین هنگام بارگیری و باراندازی می بایست توصیه های تولیده کننده را در این زمینه مراعات نمود .

طبق قوانین ترافیکی کشور حداکثر ارتفاع مجاز انواع وسایل نقلیه باربری برای انواع وسایل نقلیه حداکثر ۴/۵ متر تعیین شده است .البته در برخی از راههای کشور مانند کرج -چالوس این محدودیت ممکن است کاهش یابد .علاوه بر این مقررات ،آیین نامه های دیگری نیز در مورد نحوه بارگیری و ارتفاع بارگیری نسبت به ارتفاع دیواره های بارگیر نیز وجود دارد که باید به ایین نامه های مربوطه مراجعه کرد .

 

برای بارگیری لوله های شاخه ای فقط از تسمه های بافته شده مناسب

 

 استفاده شود ،به کاربردن میله های فلزی ،قلاب ها ،چنگک ها و زنجیرها توصیه نمی شود .

 

حمل ونقل لوله پلی اتیلن

 

تجهیزات جابجایی

 

تجهیزات بارگیری و باراندازی می بایست با ظرفیت مناسب انتخاب شود و این فرایند به صورت ایمن و بدون هرگونه هل دادن و پرتاپ و کشیدن به روی زمین انجام شود . در هنگام استفاده از لیفتراک و با استفاده از چنگک روی تجهیزاتی مانند لودرهای مفصلی یا بیل های مکانیکی ،توان بالابری باید در نقطه مرکز ثقل بار روی صفحه بالاتر لیفتراک ،به اندازه کافی زیاد باشد .بیشترین ظرفیت بالابری لیفتراک ها ،در فاصله ای مشخص از پشت صفحه بالابر لیفتراک حاصل می شود .در صورتی که مرکز وزن بار بیش از فاصله مذکور از صفخه بالابر لیفتراک فاصله داشته باشد ،ظرفیت بالابر کاهش می یابد .

توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب دیدن کلاف لوله ها هنگام جابجایی با لیفتراک ،یک لوله غلاف شاخه های لیفتراک شود. برخی توصیه های عمومی و مهم در هنگام جابه جایی و باراندازی به شرح زیر می باشد:

۱- از پرتاپ لوله به هنگام تخلیه خودداری شود .

۲- از کشیدن لوله روی زمین و سطح ناهموار خودداری شود .

۳- از نگهداری طولانی مدت لوله در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری شود .

 

۴- از مهار لوله در زمان بارگیری با تسمه فلزی و زنخیر خودداری شود .

۵- از تخلیه و حمل لوله با تسمه فلزی و زنجیر خودداری شود .

۶- از تخلیه لوله روی سطوح ناصاف و ناهموار حاوی اشیا تیز خودداری شود .

نحوه انبارش لوله

 

انبارش در محل اجرای پروژه

لوله ها بر روی سطوحی که عاری از اجسام نوک تیز ،سنگ ها ،یا هر نوع برامدگی و جسم خارجی باشند (ترجیحا برروی پالت های چوبی یا پلاستیکی )انبار شوند.لوله های شاخه ای و کلافی که بیش از مدت ۶ ماه انبارش می گردند باید در محلی مسقف ،به دور از  تابش مستقیم نور خورشید قرارگیرند .

نحوه چیدمان به صورت ردیفی و غیر متقاطع و ترجیحا با تکیه گاه کناری انجام گردد.توصیه می شود برای سایز بزرگتر از ۵۰۰ م م ، چیدمان ردیف ها به صورت علامت جمع (+) قرار گیرد.

 

چنانچه محل انبار ، مسطح و تراز باشد ،می توان بسته های انبوه و یا شاخه های لوله را به طور مستقیم و تا ارتفاع کلی حدود ۱/۸ متر روی یکدیگر چید .ارتفاع روی هم گذاری برای سطوحی که کاملا تراز نیستند ،به حدود ۱/۲ متر محدود شود .

لیست انبارش لوله های پلی اتیلن

جابه جای و انبارش لوله پلی اتیلن

در صورت استفاده از جدول بالا برای تعیین تعداد ردیف مناسب انبارش لوله های با دیواره ساختمند(گاروگیت و اسپیرال ) باید به جای قط خارجی ،قطر داخلی را در نظر گرفت و از ستون مربوط به SDRبالاتر از ۱۷ استفاده کرد .

لوله ها در ردیف ها باید از غلتیدن محافظت شوند ، از ارتفاع انبارسازی بیش از اندازه جلوگیری بعمل اید زیرا لوله ها در قسمت های پایین تر انبار تحمل اضافه بار ندارند و موجب تغییر شکل لوله ها می گردد.

فرمولاسیون پایدارکننده های UV برای محصولات رنگی با محصولات مشکی متفاوت است .برای محصولات رنگی از پایدارکننده های میرا استفاده

می شود که با جذب اشعه ماورای بنفش ،دچار زوال می شوند ،به همین دلیل ،انبار کردن در فضای سربازو در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید به مدت ۲ سال و یا کمتر مقدور است

تولید لوله پلی اتیلن

منبع :راهنمای فنی و اجرایی لوله پلی اتیلن   گرداورنده:محبوبه شاه نوشی -علیرضا صحاف امین

جهت مشاوره و اطلاع از محصولات با آبسـار تجهیز آیریک در تماس باشید

03136519810 03136519813