راه های ارتباطی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اتصالات پلی اتیلن و کاربرد هرکدام چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

جهت مشاوره و استعلام قیمت محصولات با ما در تماس باشید.
اتصالات پلی اتیلن و کاربرد هرکدام چیست؟

استعلام قیمت

فهرست محتوا

اتصالات پلی اتیلن همان گونه که از نامشان مشخص است، برای اتصال انواع لوله های پلی اتیلن مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به تنوع این تجهیزات و همچنین روش استفاده از آن‌ها، در این مقاله قصد داریم به روش استفاده از انواع اتصالات پلی اتیلن را به شما عزیزان آموزش دهیم همراه ما باشید.

قبل از آنکه به معرفی انواع و روش‌های استفاده از اتصالات پلی اتیلن بپردازیم، لازم به ذکر است که شما برای خرید لوله پلی اتیلن ، خرید لوله یو پی وی سی و سایر تجهیزات، می‌توانید از خدمات فروش آنلاین آبساز تجهیز آیریک بهره‌مند شوید. در صورتی که در رابطه با نحوه خرید و یا هریک از لوله‌ها سؤالی دارید، می‌توانید از طریق شماره 09131096198 با ما در تماس باشید.

[lwptoc width=”full”]

پیشنهاد خرید
درپوش پلی مهر اتصال۰ ۱۳۸,۰۰۰ استعلام قیمت

انواع اتصالات پلی اتیلن

برای اتصال لوله های پلی اتیلن به یکدیگر، روش‌های مختلفی وجود دارد. برای هر یک از این روش‌ها، می‌توان از یکی از انواع اتصالات پلی اتیلن استفاده کرد. بنابراین قبل از اینکه نسبت به خرید اتصالات پلی اتیلن اقدام کنید، ابتدا تصمیم بگیرید که قصد دارید از چه روشی برای اتصالات لوله‌ها به یکدیگر استفاده کنید.

اتصالات پلی اتیلن پیچی

اتصالات پیچی پلی اتیلن یکی از انواع اتصالاتی است که به دلیل راحتی و البته امکان چندین بار استفاده، به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. اتصالاتی که در این دسته قرار می‌گیرند، قابلیت تحمل فشار تا 10 اتمسفر را داشته و شامل سه راه مساوی، سه راه نر و ماده، زانو مساوی، زانو نر و ماده، رابط مساوی و رابط نر و ماده، درپوش و تبدیل است.

اتصالات پلی اتیلن و کاربرد هرکدام چیست؟

اتصالات پلی اتیلن جوشی

اتصالاتی که در این دسته قرار داده می‌شوند، از طریق جوش به لوله‌ها متصل می‌شوند. این نوع اتصالات شامل سه راه، زانو، فلنج، گپ و چهارراه می‌شود. برای اتصال جوشی از دو روش الکتروفیوژن و جوش لب به لب استفاده می‌شود.

استفاده از هریک از این انواع جوش، به نوع کاربرد بستگی دارد. در کاربردهایی که لوله در صنایع گازی استفاده شده است، به دلیل حساسیت استفاده، از الکتروفیوژن استفاده می‌شود. اتصالاتی که از این نوع هستند، قابلیت تحمل فشار تا 6 و 10 اتمسفر را داشته و به نوعی فشار قوی در نظر گرفته می‌شوند. نام دیگری که برای این اتصالات در نظر گرفته می‌شود، اتصالات الکتروفیوژن است.

 اما در مواردی که لوله برای آبرسانی در آب و فاضلاب و یا آتش نشانی استفاده می‌شود، از جوش لب به لب استفاده خواهد شد. نکته مهمی که در خصوص این نوع اتصالات باید به آن اشاره کرد این است که، جنس اتصال ساخته شده دقیقاً از جنس همان لوله پلی اتیلن بوده و در نتیجه اتصال برقرار شده، از استحکام بالایی برخوردار است.

اتصالات تزریقی پلی اتیلن

اتصالات تزریقی همان‌طور که از نامشان مشخص است، با تزریق مواد پلی اتیلن به یک قالب خاص، تولید می‌شوند. نکته مهمی که در خصوص تولید و ساخت اتصالات پلی اتیلن از این طریق باید مد نظر داشت، یکپارچه بودن قطعه ساخته شده است. گاهی اوقات برای ساخت این تجهیز، از ضایعات استفاده می‌گردد؛ که تا 5 درصد استفاده از آن‌ها مجاز است. با این وجود، به دلیل آنکه مزایای این نوع اتصالات با تزریق ناخالصی تا حدی افت پیدا می‌کند، بهتر است که از ناخالصی جهت تولید اتصالات پلی اتیلن استفاده نشود.

اتصالات پلیمری

اتصالات پلی اتیلن از نوع پلیمری یا غیر فلزی یکی دیگر از انواع اتصالات هستند که در جنس‌های مختلف، مانند یو پی وی سی، پلی اتیلن، سی پی وی سی و پلی پروپلین به فروش می‌رسند. استفاده از این نوع اتصالات، برای کاربردهایی نظیر حمل اسید و آبیاری فضاهای سبز توصیه می‌شود.

اتصالات فلنچی لوله پلی اتیلن

در این، برای اتصال لوله های پلی اتیلن به یکدیگر، از یک صفحه فولادی که قابیلت پیچ و مهره کردن را دارا است، استفاده می‌شود. با توجه به مقاومتی بالای این روش، از اتصالات فلنچی ر صنایع گازی استفاده می‌شود.

مزایای اتصالات پلی اتیلن چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت تمام مزایایی که در انواع لوله های پلی اتیلن وجود دارد، در اتصالاتی که از پلی اتیلن ساخته شده‌اند، نیز وجود دارد. برخی از مهم‌ترین مزایای این نوع اتصالات عبارت هستند از:

  • مقرون به صرفه بودن از لحاظ هزینه نصب و راه‌اندازی
  • انعطاف‌پذیری بالا و قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف
  • مقاوم در برابر ضربه و فشار مکانیکی
  • مقاوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی